Dom Opieki Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Karola Boromeusza

NOWY DOM OPIEKI "U BOROMEUSZEK" CZEKA NA MIESZKAŃCÓW


Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek w Cieszynie od lat prowadzi Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. W lipcu 2014 roku Narodowy Fundusz Zdrowia znacznie zmniejszył kontrakt, skutkiem czego część pensjonariuszy została przeniesiona do innych placówek, a w jednej z części budynku utworzono nowy Dom Opieki.

Wchodzimy na oddział okazałym korytarzem do przytulnie przygotowanych pokoi - Wszystko po to, by osoby zamieszkujące placówkę czuły się bezpiecznie, komfortowo, a przy tym miały odpowiednią opiekę - podkreśla siostra Fabiana Izydorczyk, kierująca Domem Opieki „u Boromeuszek” i Zakładem Opiekuńczo Leczniczym.

- - W związku z obniżeniem kontraktu przez NFZ, pozostały nam puste miejsca na oddziale w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Postanowiliśmy wykorzystać te miejsca na stworzenie prywatnego domu opieki. Czynności administracyjne trwały pół roku, po kontroli z Urzędu Marszałkowskiego wydana została pozytywna opinia, zezwalająca na funkcjonowanie placówki - kontynuuje siostra Fabiana.

Co oferuje nowo utworzona placówka?

Placówka przygotowana jest na zamieszkanie 18 osób, dysponuje pokojami 1, 2 i 3 osobowymi. Do dyspozycji podopiecznych jest świetlica, kącik rekreacyjny, dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych toalety oraz odpowiednio przygotowane pokoje. W ramach pobytu, każdy z podopiecznych może korzystać z sali rehabilitacyjnej pod okiem doświadczonych rehabilitantów, jak również z porady psychologa. Organizację czasu wolnego zapewni terapeuta zajęciowy.

Kto może być pensjonariuszem Domu Opieki „u Boromeuszek”?

Nowo otwarta placówka przeznaczona jest dla osób starszych, niepełnosprawnych, samotnych oraz przewlekle chorych, które oprócz codziennej pomocy potrzebują rozmowy, serdeczności, a także często integracji ze środowiskiem odpowiednim dla ich wieku. Dom Opieki wychodzi również naprzeciw oczekiwaniom i oferuje opiekę i rehabilitację osobom po przeprowadzonych zabiegach lub operacjach. Możliwy jest pobyt stały lub czasowy.

- Dom Opieki „u Boromeuszek” to dom seniora. W razie pogorszenia stanu zdrowia pensjonariusza, możliwe będzie przeniesienie do Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego, zapewniającego pełną opiekę medyczną - dodaje siostra Fabiana.